هواپیمای پاک stratoliner ,طراحی جدیدلاکهیدمارتین

هواپیمای پاک stratoliner ,طراحی جدیدلاکهیدمارتین

شرکت لاکهیدمارتین,طرح اولیه هواپیمایی راارایه کرده است که دارای موتورهای جت هیدروژنی بوده ومیتواندبدون توقف به هرنقطه ای اززمین سفرکند.

لاکهید مارتین یکی از معروف ترین شرکت های سازنده هواپیماهای نظامی است.

یکی ازطراحان مشهوراین شرکت,به نام ویلیام بلیک,بااستفاده ازتجربیات زیادی که این شرکت درعرصه طراحی وساخت هواپیماهای نظامی وجنگنده ها,بدست آورده است وهمچنین باالهام ازپرنده ای بنام "گودویت"(bar tailed godwit) این هواپیمای جت راطراحی کرده است.

"گودویت" نام پرنده ای است که رکورد طولانی ترین پرواز را در میان پرنده های جهان به نام خود ثبت کرده است زیرا این پرنده بدون توقف برای یافتن غذا می تواند از استرالیا به آلاسکا پرواز کرده و مسافتی در حدود 11 هزار و 677 کیلومتر را طی کند.

"ویلیام بلیک" با الهام از بال این پرنده جتی بدون آلودگی و پاک را طراحی کرده است که می تواند با بالهایی مشابه این پرنده در ارتفاعات بالا پرواز کند. ایده اصلی وی ساخت جتی است که می تواند بدون نیاز به توقف برای سوخت گیری و با کمترین میزان مصرف سوخت به هر نقطه ای از جهان پرواز کند بدون اینکه هیچ آلودگی به وجود آورد.

بلیک طرح هواپیمای Stratoliner را به منظور نمایش دادن امکان ساخت هواپیماهای پاک و بدون آلودگی که می توانند با استفاده از ویژگی های آیرودینامیکی بالای خود به ارتفاعی بروند که در آن مقاومت هوا به کمترین میزان رسیده و هواپیما مانند یک پرنده در آسمان شناور می شود ارائه کرده است.

چهار موتور توربو فن هیدروژنی برودتی بدون ایجاد کوچکترین آلودگی انرژی مورد نیاز هواپیما را تامین کرده و می تواند با پرواز در حالت کم انرژی(low power state)(مشابه عملکرد موتورجت هواپیماهای جنگنده) از میزان مصرف سوخت بکاهد. ساخت موتورهای توربوفن هیدروژنی برودتی هنوز امکان پذیر نشده است اما ارائه طرحی زیبا برای آن می تواند زمینه ساز تولید این نوع از موتورهای پاک باشد.

موتورهای هیدروژنی بدون آلودگی این هواپیما می تواند آن را به بالاترین ارتفاع ممکن رسانده و هواپیما را مانند پرنده ها در آسمان شناور سازد.

این هواپیمامی تواند با کمک گرفتن از بالهای غیر عادی خود در ارتفاعی بالاتر از ارتفاع هواپیماهای تجاری پرواز کند.

درطراحی بالهای بزرگ این هواپیمااز"گودویت"الهام گرفته شده است وهمین طراحی خاص به تولیدنیروی لیفت بیشتر(نیروی بالابرنده)کمک زیادی میکندواین خصوصیات به هواپیماامکان پروازدرارتفاعات بسیاربالا,که درآنجاهوارقیق تراست رامی دهد.

رقیق بودن هوا,میزان"درگ"(نیروی بازدارنده)برروی بدنه هواپیماراکاهش داده واجازه میدهدهواپیماباسرعت بالاترومصرف سوخت کمتر,پروازکند.

(سیدمجتبی مدنی)

------------------------------------------------------

منبع: http://www.lockheedmartin.com/

/ 0 نظر / 13 بازدید