سیستم دفاعی کاشتان، آخرین خط دفاعی نیروی دریایی روسیه

مجموعه پدافند دفاع "موشکی – توپخانه ای" روسیه با نام <کورتیک> و نامگذاری ناتو <کاشتان>، در اواخر دهه ی 1970 میلادی در مرکز تحقیقاتی تجهیزات و ابزارهای <کاشتان ام> طراحی شده است و در حال حاضر به عنوان قدرتمندترین پدافند دفاعی در کلاس خود در جهان به شمار می آید.

مجموعه پدافند دفاع "موشکی – توپخانه ای" روسیه با نام <کورتیک> و نامگذاری ناتو <کاشتان>، در اواخر دهه ی 1970 میلادی در مرکز تحقیقاتی تجهیزات و ابزارهای <کاشتان ام> طراحی شده است و در حال حاضر به عنوان قدرتمندترین پدافند دفاعی در کلاس خود در جهان به شمار می آید. کارشناسان علوم نظامی بر این عقیده اند که هیچ سلاحی به قدرت <کاشتان> تا به امروز طراحی و به تولید نرسیده است و هیچ کشوری آن را در اختیار ندارد.

پدافند دفاع "موشکی – توپخانه ای" برای نصب بر روی کشتی ها و پایگاه های ثابت دریایی و به منظور نابودی انواع موشک های ضد کشتی، نابودی بالگردها و هواپیماها و نابودی اهداف کوچک در دریا، طراحی و به تولید رسیده است.


پدافند <کاشتان> یک طراحی منحصربفرد و جادوی طراحی مهندسین روسیه به شمار می آید. این پدافند قدرتمند به راحتی می تواند انواع موشک ها و بمب های هدایت شونده، موشک های بالدار کروز، بالگرد و حتی جنگنده های دشمن را نیز نابود سازد. از نکات حائز اهمیت بکار رفته در این مجموعه پدافند می توان به ساختار آن اشاره نمود. <کاشتان> متشکل از 2 نوع تسلیحات یعنی موشک های هوشمند و تجهیزات توپخانه ای چند لوله ای می باشد. تا کنون هیچ ارتشی در دنیا نتوانسته است این دو سلاح را در یک پدافند ادغام نماید. بدین ترتیب، <کاشتان> با برخورداری از سیستم دفاع موشکی و تجهیزات توپخانه ای و همچنین سامانه ی هدایت موشک می تواند انواع کشتی ها از کلاس سبک گرفته تا ناوهای هواپیمابر را مورد هدف قرار دهد.

تا پیش از این، <کاشتان> برای جایگزین نمودن تسلیحات و تجهیزات توپخانه ای قدیمی در نظر گرفته شده بود. بدین ترتیب تجهیزات توپخانه ای قدیمی باید دستخوش تغییرات گرفته می شدند و به عبارتی پروسه ی مدرنیزه سازی بر روی آنها اجرا می شد. ولی کارشناسان روسیه در نهایت تصمیم گرفتند تا مجموعه پدافند دفاعی کاملا جدیدی را طراحی و به تولید برسانند. مجموعه پدافند دفاعی <کاشتان> نسبت به مدل های پیشین از لحاظ طول برد تسلیحات موشکی و همچنین بهبود مسافت هدایت موشک های دریا به هوا تا ارتفاع 6هزار متر و طول برد 10هزار متر بهبود یافته است.

<کاشتان> مجهز به 2 نوع تسلیحات نظامی بوده که این مسله منجر به افزایش توان آن به میزان 2 برابر شده است. پدافند توپخانه ای این مجموعه متشکل از 6 لوله ی شلیک است که می تواند در مدت زمان 1 دقیقه تا 10 هزار گلوله را به سمت دشمن تا فاصله ی 4 هزار متری پرتاب نماید. با این تفاسیر، پدافند اصلی این مجموعه پدافند موشکی، سامانه ی پرتاب موشک آن به شمار می آید. موشک های بکار رفته در سامانه ی موشکی <کاشتان> از نوع انفجاری- ترکشی بوده و می توانند اهداف در هوا و در خشکی را مورد هدف قرار دهند. از تمامی موارد فوق مهمتر این است که موشک های انفجاری- ترکشی این پدافند می توانند موشک های مافوق صوت کشتی های جنگی با سرعت بیش از 1000 کیلومتر در ساعت را نیز مورد هدف قرار دهند.

سیستم هوشمند هدایت و کنترل <کاشتان> نیز توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. بدین ترتیب، سیستم هدایت هوشمند این مجموعه موشکی می تواند به صورت اتوماتیک اهداف را از فاصله ی 15 هزار کیلومتری شناسایی کرده و در یک زمان 6 هدف را دنبال و سپس به ترتیب نابود سازد. یکی دیگر از موارد منحصربفرد این مجموعه موشکی، تعویض و جایگزینی موشک به صورت کاملا خودکار است. لازم به ذکر است که در گذشته و پیش از این، پرسنل و خدمه ی کشتی مسئولیت جایگزنی موشک ها را بر عهده داشته اند.

برای مجموعه پدافند دفاع موشکی – توپخانه ای روسیه <کاشتان> به خاطر امکان پیشرفت و مدرنیزه سازی، آینده ای روشن پیش بینی می شود.

 

اخبار و مقالات روسیهاخبار و مقالات روسیهاخبار و مقالات تکنولوژی نظامی روسیهمجموعه مقالات رادیومقالات: گارموندفاع و امنیتپیشینه

تا اوایل دهه ی 60 میلادی ، ارتش جماهیر شوروی برای دفاع هوایی کوتاه برد ، متکی به ZSU-23 شیلکا ، یک توپ ضدهوایی چهار لول 23 میلیمتری راداری خودکششی بود. بعد از وقوع جنگ یوم کیپور در ایام متبرکه سال 1973 و جنگ های فی مابین سال های 1975 تا 1980 ، محدودیت ها و ناکارآمدی این سلاح مشخص گردید و بلافاصله کار برای ایجاد یک سیستم جایگزین آغاز شد.

سامانه ی 2S6M Tunguska بعنوان جایگزین شیلکا در سال 1986 وارد خدمت شد. هر تونگوسکا شامل دو توپ 30 میلیمتری بود که توسط رادار هدف گیری خود را انجام می دادند و توسط موشک های ضدهوایی کوتاه برد پشتیبانی می شدند ، موشک های 9M311 که توسط ناتو لقب SA-19 Grison دریافت کردند.موشک 9M311


نیروی دریایی جماهیرشوروی به سرعت به پتانسیل سامانه ی تونگوسکا برای جایگزینی توپ های AK-630 پی برد ، علی الخصوص در رزمناوهای مهم که در آن دوران در بخش های ابتدایی طرح های توسعه ای قرار داشتند. به سرعت این مساله مشخص شد که این سامانه برای این که قابلیت به کارگیری در نیروی دریایی را داشته باشد باید دچار تغییرات زیادی شود که بنابر همین مساله اداره طراحی شیپونوف بر این امر گمارده شد. 

با وجود حفظ موشک 9M311 ولی به دلیل نیاز به قدرت آتش بیشتر در برابر موشک های نزدیک شونده توپ 2A38M موجود در تونگوسکا با یک گتلینگ AO-18 که در AK-630 هم استفاده شده بود ، جایگزین گردید ، که این جایگزینی به معنی اضافه شدن سنسورها و تجهیزات الکترونیکی کنترل سلاح جدید هم هست.

توپ 2A38Mگتلینگ تکی AK-630


نمونه ی آزمایشی یعنی 3M87 کورتیک (به معنای دشنه) در سال 1983 کامل شد و بر روی پروژه ی 1241 (رزمناو موشک انداز کلاس تارانتول ) نصب گردید ولی بنا به مشکلات یکپارچه سازی سیستم با سایر سیستم ها تا سال 1989 وارد خدمت نشد. به نظر می رسد که شرکت شیپونوف یک رقیب دیگر هم برای این طرح داشته ، سیستمی به نام Broadsword (به معنای قداره) که دارای موشک های بیشتری نصبت به سیستم پیشنهادی شیپونوف بود که در نهایت آن طرح رد شد و طرح پیشنهادی شیپونوف به بخش خصوصی واگذار شد و تا سال 1994 کار بر روی آن ادامه پیدا کرد.


کورتیک / کاشتان


3M87 کورتیک که اسم مستعار کاشتان (در زبان روسی به معنی شاه بلوط) به آن داده شد ، برای اولین بار روی رزمناوهای اتمی موشک انداز پروژه ی 1144 ، یعنی رزمناو کلاس کیروف دیده شد ، این رزمناو در سال 1988 وارد خدمت شده بود و از آن موقع از توپ های AK-630 بهره می برد که طبق برنامه ی نیروی دریایی این توپ ها می بایست با کاشتان جایگزین می شدند ، اما به دلیل مشکلات نصب و پیچیدگی این امر ، نصب این سامانه بسیار به طول انجامید و بر روی سایر کیروف کلاس ها هم نصب نشد. بنا به تصمیم نیروی دریایی قرار بر این شد که این سامانه نهایتا بر روی سایر رزمناوها من جمله پروژه ی 1143 یعنی ناوهای هواپیمابر کلاس Kuznetsov ، پروژه ی 1155.1 (ناوشکن های ضد زیر دریایی کلاس Udaloy) و فریگت های ضد زیر دریایی پروژه ی 1154 Neustrashimy استفاده شوند.


هر رزمناو کلاس کیروف 8 ماژول رزمی کاشتان در اختیار دارد/ 2 ماژول نصب شده بر دک سینه


تولید کورتیک در سال 1994 قطع شد ولی بازاریابی آن تحت عنوان سامانه ی کاشتان همچنان ادامه پیدا کرد. اولین فروش خارجی این محصول در بهار سال 2001 اعلام شد ، هند تصمیم به خرید 6 سامانه ی کاشتان گرفته بود.


شرح کار سامانه

سامانه ی 3M87 کورتیک برای دفاع نقطه ای بر علیه اهداف هوایی شامل موشک های ضد کشتی و بمب های هدایت شونده در محدوده 4.5 ناتیکال مایلی (8 کیلومتری) طراحی شده است که شناورهای با حداقل جابه جایی 400 تن توانایی بهره گیری از آن را دارند. این سامانه بدین گونه طراحی شده است که با موشک های خود با اهداف با فاصله ی بیش از 1.5 کیلومتری و با گتلینگ خود با اهداف زیر این فاصله درگیر شود ، البته تا حداقل فاصله ی 500 متری .


هر کورتیک شامل یک ماژول فرماندهی و ماکزیمم 4 ماژول رزمی (خود سلاح) می باشد که هر ماژول رزمی وزن خالی 6.25 تن و 9.5 تن در حالت مسلح را دارا می باشد که وزن یک ماژول رزمی به همراه یک ماژول فرماندهی در مجموع 13.5 تن می شود.

ماژول فرماندهی در زیر عرشه ی کشتی و ماژول رزمی بر روی دک نصب می شود که باید محلی باشد که توانایی چرخش دوار 360 درجه ای را به سامانه عرضه کند. ارتفاع سامانه 2.25 متر و شعاع آن 2.76 متر می باشد. در هر طرف سلاح یک خنک کننده ی آب پایه نصب شده است.

نسخه ی کورتیک از گتلینگ AO-18 و نسخه ی کاشتان از نمونه ی 2A38M یعنی همان نمونه ی مشابه تونگوسکا استفاده می کند. گتلینگ AO-18 یک سلاح کالیبر 65 است که 205 کیلوگرم وزن داشته و نرخ آتش 4000 تا 5000 گلوله در دقیقه و سرعت گلوله ی 900 متر در ثانیه دارد.

گتلینگ 2A38M یک سلاح خنک شونده با آب است که لوله ی آن 3.48 متر طول و به هنگام پر بودن مخزن آب آن 223 کیلوگرم وزن دارد. لوله آن 16 خان دارد و نرخ اجرای آتش آن 1950 تا 2500 گلوله در هر دقیقه و سرعت خروج گلوله از دهانه ی آن 960 متر بر ثانیه است. برد مستقیم این سلاح 4 کیلومتر است که ارتفاع 200 تا 2000 متری را پوشش می دهد. در کنار ماژول رزمی کانتینر های از پیش آماده شده ای قرار دارد که در هر کدام 1000 گلوله بارگیری شده است. بعلاوه ی کانتینر موشک که 32 موشک در خود جای داده است.


در بالای هر سلاح یک پایه برای نصب 4 لانچر موشک وجود دارد (هر یک به وزن 60 کیلوگرم) که موشک های 9M311 را در خود جای می دهد. یک منحرف کننده ی شعله ناشی از احتراق سوخت موشک در نزدیکی لانچر نصب گردیده است.


موشک 9M311 یک موشک 2 مرحله ای 42 کیلوگرمی است که با خودش سوخت جامد حمل می کند. سر جنگی 9 کیلوگرمی آن شامل میله های 4 تا 9 میلیمتری است که به هنگام انفجار توسط فیوز مجاورتی به شکل قطعات 2 تا 3 گرمی در می آیند. فیوز مجاورتی موشک را در محدوده ی 5 متری هدف منفجر می کند. این موشک کمینه ی برد 2.5 کیلومتری و بیشینه ی ارتفاع 3.5 کیلومتری دارد.


ماژول فرماندهی قابلیت کنترل همزمان 6 ماژول رزمی را دارد و در دو نمونه موجود است ، نمونه ی KM که مختص کشتی های بزرگ است و امکان درگیری همزمان با 30 هدف را دارد و نمونه KM-1 که برای کشتی های کوچک تر توسعه داده شده است و توانایی درگیری با 6 هدف را به صورت همزمان را داراست. ماژول KM شامل 14 بخش الکترونیکی و 3 کنسول برای فرمانده ، اوپراتور رادار و اوپراتور سیستم می باشد. ماژول KM-1 نیز شامل 10 بخش الکترونیکی و 2 مقر محل برای استقرار اوپراتور حس گر ها و اوپراتور تسلیحات می باشد.


اهداف توسط رادار اصلی جست وجوی هوایی کشتی تعیین می شوند و سپس رادار کورتیک وارد معرکه می شود. هدف توسط رادار 3R87/3R97 رهگیری شده و سپس سیستم به صورت خودکار بهترین روش درگیری با آن را انتخاب می کند. به طور مثال برای شلیک یک موشک پس از مسلح شدن ، به کمک سایت های الکترواوپتیکی بر روی هدف قفل شده و سپس سیگنال های رادیویی موشک را به طرف هدف هدایت می کنند و زمانی که موشک به نزدیکی هدف رسید ، سر جنگی منفجر شده و یک صفحه ی ترکشی به شعاع 5 متر ایجاد می کند.

منابع روس ادعا می کنند که این سامانه قابلیت درگیری با 6 هدف در هر دقیقه را داراست ، البته در صورتی که بیشینه ی سرعت هدف 800 متر بر ثانیه باشد.

وضعیت 

30 سامانه از این نوع برای نیروی دریایی روسیه ساخته شده است ولی در حال حاضر تولید آن متوقف شد. کاشتان به عنوان یک محصول برای صادرات مد نظر قرار داشته و بازاریابی برای آن همچنان صورت می گیرد و تا کنون حداقل 6 سامانه به هند فروخته شده است.


پالما (کاشتان مدرن) / از موشک های سوسنا بهره می برد و قرار است کاشتان های در حال خدمت به این استاندارد ارتقا پیدا کنندموشک سوسنا


مشخصات :

مدل موشک : SA-N-11 (9M311)

طول : 2.56 متر

ضخامت : cm 15.2 (بخش اول) ، cm7.6 (بخش دوم)

وزن : 42 کیلوگرم

سرعت : 2.6 ماخ

برد : 8 کیلومتر

نوع هدایت : هدایت راداری مبتنی بر خط دید

----------

مدل موشک : Sosna

طول : 2.2 متر

ضخامت : 130 میلیمتر (بوستر) ، 71 میلیمتر (موشک)

وزن : 26 کیلوگرم

سرعت : 3.5 ماخ

ارتفاع بیشینه : 3500 متر

برد : 8 کیلومتر

نوع هدایت : لیزری

کشورهای اوپراتور :

روسیه

هند

چین

ویتنام

  


ترجمه و تالیف : آرمان مجدی (Commandant) به پیشنهاد جناب نوریخانی (Goebbels)سیستم دفاع هوایی کاشتان به منظور حفاظت از کشتی های سطحی در مقابله با تسلیحات هدایت دقیق نظیر موشک ها ی ضد کشتی و ضد رادار و بمب های هوایی ونیز اهداف کوچک دریایی و ساحلی توسط روسیه طراحی و تولید شده است

این سیستم دفاع هوایی از سه واحد کلی تسلیحات کنترل و پشتیبانی و واحد اتش تشکیل شده است

ویژگی ها:

وظیفه واحد کنترل و پشتیبانی در واقع کشف اهداف متحرک و ثابت رهگیری و انتقال فرامین لازم جهت سرنگونی هدف به واحد تسلیحات می باشد( شامل رادار و سیستم شناسایی اپتیکال (نوری))

واحد اتش از دو بخش توپ و موشک تشکیل شده است که توسط سیستم های اپتیکی و راداری کنترل و هدایت می شود

که بر اساس نیاز دفاعی (توپ یا موشک) با اهداف در گیر می شود

در حال معمولی یک کشتی قادر به حمل 1 تا 6 واحد دفاعی (بنا به ظرفیت و نیاز) می باشد .در کشتی های بزرگ تر هر واحد هجومی با یک سیستم ذخیره سازی / بارگذاری با ظرفیت 32 موشک کامل شده است

تسلسحات:

موشک 9M311-1 به کار رفته در کاشتان موشکی است دو مرحله ایی با سوخت جامد از نوع سطح به هواکه با کلاهکی ترکشی با قیوز مجاوراتی بارگزاری شده است.برد این موشک چیزی در حدود 1500تا 8000 متر میباشد که با دقت 96 تا 98درصدی (یک شلیک) با حداکثر سرعت 900متر بر ثانیه جز دقیق ترین موشکهای سطح به هوا به شمار می اید

واحد توپخانه (اتشبار) از دو توپ30 میلی متری 6 لول GSH-6-30K با نرخ اتش 10000 گلوله در دقیقه با برد 500تا 1500 متری تشکیل شده که با قسمت های بارگزاری خودکار مهمات و واحد خنک کننده کامل شده است

.

سیستم کاشتان دارای یک واحد بارگزاری و زخیره سازی مهمات در زیر عرشه می باشد که ظرفیت نگهداری 32 موشک را دارا است که قادر است 4 لانچر پرتاب موشک را در عرض 1.5 دقیقه بارگزاری کند.

اجراییات تمام خودکار واحد اتش (از بارگزاری تا شلیمک) این اجازه را به کاشتان می دهد که بتواند به طور همزمان با 5 هدف درگیر شود

سیستم دفاع هوایی کاشتان قابل نصب بر روی عرشه کشتی هایی جنگی با تناژ 400 تن با بالا است

----------------------------------------------

در پایان بایستی عرض کنم که سیستم Kashtan-M نمونه ارتقا یافته سیستم KAashtan می باشد که دارای برد عملیاتی و برد شناسایی و تسلیحاتی بهتری می باشد

Kashtan-M:

تسلیحات:

موشک: 9M311-1E

توپ: 2 قبضه AO-18KD با کالیبر30 میلی متری

برد:(متر)

موشک:1500تا 10000

توپ:500تا4000

ارتفاع انهدام اهداف:(متر از سطح دریا)

موشک:5 تا6000 

توپ: 5 تا 3000

نرخ اتش:10000 تا 12000 گلوله در دقیقه

تعداد اهداف درگیری: تا 6 هدف به طور همزمان

ادمین: تام کت
سامانه های پدافند دریایی ای کی ۶۳۰ و کاشتان

ای کی ۶۳۰

توپ گاتیلینگ ای کی ۶۳۰ ساخت کی بی پی شوروی یک گاتیلینگ دفاع دریایی است.این سامانه در واقع ویمپل ای ۲۱۳ نام دارد که شامل توپ ۶ لول ۳۰ م م ای کی ۶۳۰ و سامانه های هدایت و کنترل اتش است. هسته اصلی این سامانه توپ ای کی ۶۳۰ است که گلوله های ۳۰ م م با پوکه های ۱۶۵ م م شلیک میکند.توپ دارای مکانیزم مسلح شونده با گاز باروت است و توان اتش ۴۰۰۰ گلوله بر دقیقه را دارد و میتواند گلوله های انفجار ترکش شونده و یا رسام برخورد مستقیم را حمل کند

سامانه اتش شامل سامانه رادار و سامانه کنترل اتش ام ار ۱۲۳-۰۲ می باشد که گفته شده می تواند یک هدف در ابعد یک موشک ضد کشتی را در برد ۸ تا ۹ کیلومتری کشف کند.رادار توان کنترل دو گاتیلینگ را هم زمان دارد. یک سامانه اپتیکی اس پی ۵۲۱ نیز بری روی این سامانه برای کشف غیر فعال هدف وجود دارد که توان کشف یک هدف با ابعاد یک میگ ۲۱ را در برد ۷ کیلومتر ویا یک قایق و یا کشتی را در برد ۷۰ کیلومتری دارد. در ای کی ۶۳۰ بر خلاف نسخه های مشابه رادار و سامانه اپتیک از خود توپ جدا بوده و معمولا در سطح بالاتری در نزدیک توپ نصب میشود از این رو میتوان از یک رادار برای کنترل دو برجک توپ ۳۰ م م بهره برد. سامانه دارای تحرک بالای است به صورتی که یک زاویه ۱۸۰ درجه را در عرض ۷۰ صدم ثاینه می چرخد . توپ توسط رادار هدایت می شود و با کسب هدف و محاسبه زاویه حرکت هدف توپ در زاویه مناسب برای اتش قرار می گیرد . می توان با کمک اپتیک نیز دست به رهگیر و درگیر با هدف زد

ای کی ۶۳۰ ام

چندین مدل ای ای کی ۶۳۰ توسعه یافته.

ای کی ۶۳۰ که در سال ۱۹۶۴ عملیات شد ولی در سال ۱۹۷۶ تغییراتی بر روی ان انجام شد که شامل نصب رادار و سامانه اپتیک بر روی خود سامانه بود تا پیش از این ای کی ۶۳۰ برای اتش وابسته به رادار ناو بود

ای کی ۶۳۰ ام : به دلیل مشکلاتی که در نسخه قبلی در زمینه اتش دقت وجود داست این نمونه توسعه یافت که دارای سامانه اتش دقیقتری بودکه در بالا به ان اشاره شد و در سال ۱۹۷۹ مستقر شد

ای کی ۶۰۳ :نسخه خنک شدنده با مایع با توان اتش مداوم بیشتر . این نسخه فاقد سامانه هدایت رادار بود وتنها از سامانه هدایت اپتیک بهره می برد و از این رو برای درگیر با اهداف شناور مناسب بود. در مجموع ۱۲۵ عدد از این نمونه ساخته شد که در کنار ای کی ۶۳۰ ام به کار رفت.

ای کی ۶۳۰ام۱-۲: نسخه شامل دو توپ ۳۰ م م گاتیلینگ که بر روی هم نصب شده تا سرعت اتش به ده هزار گلوله بر دقیقه افزایش یابد .این نمونه در سامانه های الکترونیک تفاوت چندانی با ای کی ۶۳۰ ام نداشت ولی با وجود کارای بالا در اواخر دهه ۱۹۸۰ سامانه کاشتان به دلیل ترکیب با هشت موشک و سرعت اتش برابر با ای کی ۶۳۰ بیشنتر مورد پسند قرار گرفت و تنها قایق موشک انداز کلاس ماتکا این سیستم را نصب شد.با وجود این مسئله در سال ۲۰۰۷ نسخه جدید این سامانه توسعه یافت که قرار است بر روی کشتی ابی خاک ایوان نصب شود.این نمونه دارای اپتیک حرارتی است .

ای کی ۶۳۰ ام۲

کاشتان

سامانه پدافند ضد موشک کوتاه برد دریایی کاشتان ساخت شوروی که ناتو به ان لقب اس ای ان ۱۱ داده است در واقع نسخه دریایی دو سامانه تانگوستا (سام ۱۹) و پانتسیر (سام۲۲) می باشد ولی تفاوت های در نوع توپ دارند.کاشتان همانند دو نمونه زمین ترکیبی از توپ و موشک است با این تفاوت که کاشتان دارای دو توپ گاتیلینگ ۳۰ م م شش لول است ولی تانکوستا و پانتسیر دو توپ تک لول با سرعت اتش کمتری را دارند.کار بر روی کاشتان در دهه ۱۹۷۰ اغاز شد و در اواخر همان دهه عملیاتی شد. هدف از طراحی کاشتان طراحی سامانه با توان درگیر در برد بیشتر از توپ های ای کی ۶۳۰ بود .همچنین در این سیستم بر خلاف ای کی ۶۳۰ تمامی سامانه از سلاح های تا رادار و اپتیک در یک واحد نصب شده است .کاشتان در دو مدل کاشتان و کاشتان ام تا کنون توسعه یافته همکنون پیشرفته ترین سامانه موجود دفاع نزدیک دریایی روسها است. کاشتان دارای ترکیبی از هشت موشک هدایت در خط دید رادار ۹ ام ۳۱۱ با برد ۸ کیلومتر و ارتفاع عمل ۳۵۰۰ متر و در نمونه کاشتان ام هشت موشک ۹ام ۳۱۱ ام است که دارای برد ۱۰ کیلومتر و سقف پرواز ۳۵۰۰ متر است. این هشت موشک در دو طرف سامانه نصب شده(چهار موشک در هر سو)و با دو گاتیلینگ شش لول ۳۰ م م( با پوکه های ۱۶۵ م م) ای او ۱۸ کا ترکیب شده است . ای او ۱۸ کا در واقع توپ گاتیلینگ جی اس اچ ۳۰ کا می باشد . جی اس اچ ۳۰ بر روی جنگنده تهاجمی میگ ۲۷ شوروی نصب شد. این توپ در قالب سامانه کاشتان توان اتش ۴۵۰۰ گلوله بر دقیقه را دارد که با در نظر گرفتن دو توپ بر روی این سامانه این عدد ۹۰۰۰ گلوله بر دقیقه برای هر دو توپ برای سامانه کاشتان با سرعت دهانه ۸۶۰ متر بر ثاینه است و سرعت اتش دو توپ در کاشتان ام به ۱۰۰۰۰ گلوله بر دقیقه با سرعت دهانه ۹۶۰ متر بر ثانیه  است که سریعترین سامانه موجود در کلاس خود است. توپ میتواند گلوله های انفجار ترکش شونده ویا رسام را حمل کند و در کشاتان ام توان شلیک مهمات انرژی جنبشی را نیز دارد.برد موثر کاشتان ۴۰۰۰ متر و کشاتان ام ۵۰۰۰ متر است.

سامانه دارای خشاب ۱۰۰۰ گلوله ای برای هر توپ است و معمولا اتش ۳ تا ۴ ثانیه  اجرا می کند.

رادار کشاتان مشخص نیست ولی دارای دو رادار بر روی قسمت بالای برجک است و در سمت چپ رادار نیز سامانه اپتیک ان قرار دارد. گفته شده بیشترین برد کشف رادار ۳۰ کیلومتر است و میتواند یک موشک ضد کشتی در ابعاد هارپون را از برد ۹ کیلومتری کشف کند. زمان واکنش نسبت به هدف در کاشتان ۶ تا ۸ ثانیه و در کشاتان ام ۴ ثانیه است.توان درگیر همزمان با شش هدف را دارد و گفته شد احتمال انهدام هدف با اتش موشک ۹۳ % و با توپ ۹۶ % است.

کاشتان ام

روش درگیر در کاشتان به این شکل است که موشک و یا هواگرد دشمن توسط رادار ناو یا رادار سامانه ویا سامانه اپیتکی و حرارتی کشف شده و هشدار لازم با کاشتان داده می شد. حتی در صورت عدم کشف دشمن توسط رادار ناو خود کاشتان توان کشف ان را دارد و در شرایط درگیر همواره در حال جستجوی سمتی است که سامانه قرار دارد.سامانه میتواند در حال خودکار قرار بگیرد و بلافاصله بعد از کشف هدف به طرف ان اتش کند ویا توسط کاربر اجازه اتش داده شود. معمولا دو سامانه بر روی ناو نصب میشد یک در جلو و یکی در عقب تا جلو و عقب و دو طرف ناو پوشش داده شود. این سناریو درگیر و این چیدمان در مورد تمامی سامانه های مشابه در جهان از جمله ای کی ۶۳۰ صدق میکند

موشک های ۹ام ۳۱۱ این سامانه که بر روی سامانه تانکوستا (سام ۱۹) نیر نصب شده است دارای سامانه هدایت رادیویی می باشد این موشک ها هیچ گونه سامانه هدایت داخلی ندارند و برای هدایت وابسته به سامانه هدایت کاشان هستند. موشک بعد از شلیک به طرف هدف توسط دو انتن در انتهای بدنه فرامین هدایت را از رادار هدایت گرفته و به طرف هدف پیش می رود و زمانی که به اندازه کافی به ان نزدیک شد چاشنی انفجار مجاورتی ان فعال شده و ترکش های موشک هدف را تخریب میکند.توپ نیز توسط سامانه کنترول اتش با محاسبه زاویه حرکت هدف در زاویه مناسب قرار گرفته و دست به اتش انبوه گلوله به طرف جهت حرکت دشمن میزند.بسته به نوع هدف می توان گلوله های انفجار ترکش شونده برای انفجار نزدیک هدف و سرنگونی هدف توسط ترکش ویا برخورد مستقیم را انتخاب کرد.می توان مانند دیگر سامانه های مشابه از اپتیک نیز برای کشف و درگیر با هدف بهره برد

جدید ترین نسخه کاشتان نسخه کاشتان ام الکترو اپتیک است . این نمونه فاقد راداری بوده و دارای یک سامانه دید حرارتی برای هدفگیری و اتش غیر فعال است که با این کار ایجاد جنگ الکترونیک بر روی هدف بسیار سخت است. تمامی مدلهای کاشتان را به واسطه سامانه اپتیکی حتی می توان بر ضد اهداف دریایی و قایق های تندرو استفاده کرد. امروزه تمامی شناور های مدرن تولید در روسیه دست کم از میانه دهه ۱۹۸۰ تا کنون از کاشتان بهره می برند اگرچه شناور های قدیمیتری هستند که از ای کی ۶۳۰ ام بهره می برند

کاشتان ام الکترو اپتیک

کاشتان

ترجمه:عبدالحمید تارخ

سیستم

کاشتان ام

ای کی ۶۳۰ ام

ای کی ۶۳۰ ام۱-۲

وزن کل

۱۲۵۰۰ کیلوگرم

۹۱۱۴ کیلوگرم

۱۱۸۱۹ کیلوگرم

توپ

دو توپ ۳۰ م م شش لول

یک توپ ۳۰ م م شش لول

دو توپ ۳۰ م م شش لول

سرعت دهانه

۹۶۰ متربر ثانیه

۹۰۰ متر بر ثاننه

۹۰۰ متر بر ثانیه

سرعت اتش

۱۰۰۰۰ گلوله بر دقیقه

۵۰۰۰ گلوله بر دقیقه

۱۰۰۰۰ گلوله بر دقیقه

برد توپ

۵۰۰۰ متر

۴۰۰۰ متر

۴۰۰۰ متر

میزان مهمات

۲۰۰۰ گلوله

۲۰۰۰ گلوله

۴۰۰۰ گلوله

موشک

هشت موشک ۹ ام ۳۱۱ام

ندارد

ندارد

برد موشک

۱۰ کیلومتر

ندارد

ندارد

سامانه هدایت

اپتیک و رادار

اپتیک و رادار

اپتیک و رادار

سامانه های مشابه گلکیپر و فلانکس

تسليحات دريايي-قسمت4:سيستم ضدموشك كاشتان


واضح آرشیو وب فارسی:فان پاتوق: سیستم ضد هوایی و ضد موشک SA-N-11 Grisom / Kortik (Kashtan) 

این سیستم دارای موشک و توپ 30 میلیمتری ضد هواییست که اصطلاحا Gun/Missile System نامیده میشود و می توان ان را به نوعی نمونه روسی فالانکس دانست . 

این سیستم برای محافظت کشتی از تسلیحات با دقت بالای دشمن مانند موشکهای ضد کشتی ، موشکهای ضد رادار و بمبهای هدایت شونده استفاده میشود . 

همچنین از ان می توان برای مقابله با بالگردها و اهداف کوچک ساحلی نیز استفاده کرد . طراحی عملیاتی سیستم فوق به دو بخش اصلی تقسیم میشود ، بخش فرماندهی و بخش رزمی . در سیستم فرماندهی ابتدا با استفاده از سیستم IFF دشمن را شناسایی و با کمک رادار بر روی ان هدف گیری انجام میشود و بخش رزمی این فرامین را اجرا می کند . 

از جمله تجهیزاتی که بر روی سیستم فرماندهی نصب هستند می توان به رادار و سیستم هدف گیری اپتیکی ، یک کامپیوتر برای پردازش اطلاعات و منبع تغذیه برای برق این سیستم نام برد . 

بخش اتش و رزمی ضد موشک کاشتان نیز شامل : دو مسلسل 6 لول از نوع GSh-30K به همرا ه دو حلقه نوار فشنگ به عنوان تغذیه و سیستم اتوماتیک خنک کننده که با اب کار میکند و دو بخش موشک های sam اشاره کرد که دارای سیستم ذخیره و ریلود ( پر کردن ) تا 32 موشک را داراست . میزان زمان پر کردن موشکها از 1.5 دقیقه فراتر نمی رود . 

این سیستم قابل نصب بر روی شناورهای جنگی و ناوهای بالای 400 تن می باشد . 

مشخصات کلی : 

برد و شعاع عملیاتی برای اغاز عملیات : 

برای موشک : 1.5 تا 8 کیلومتر 

برای تیربار : 0.5 تا 1.5 کیلومتر 

ارتفاع موثر : 5 تا 4000 متر 

حداکثر سرعت هدف برای قابلیت رهگیری و شلیک : 600 متر بر ثانیه 

میزان موفقیت برخورد و منهدم کردن هدف : 96 تا 98 درصد 

تعداد اهدافی که سیستم میتواند به طور همزمان با انها درگیر شود : 6 هدف 

سرعت شلیک مسلسل : 10هزار تا 12 هزار تیر در دقیقه 

نوع فشنگها : 30 میلیمتر دارای سر انفجاری از نوع HE-Frag و Frag-T · 

پدافند هوایی کوتاه برد کاشتان


سامانه پدافند هوایی کاشتان برای پاسداری از کشتی های سطحی در برابر جنگ افزار های هدایت دقیق بسان موشک ها ی ضد کشتی و ضد رادار و بمب های هوایی ونیز اهداف کوچک دریایی و ساحلی توسط روسیه طراحی و تولید شده است.

این سامانه پدافند هوایی از سه بخش کلی جنگ افزار, واپایش و پشتیبانی و بخش اتش تشکیل شده است.

ویژگی ها:

کار بخش واپایش و پشتیبانی در واقع شناسایی اهداف متحرک و ثابت رهگیری و فرستادن فرامین لازم جهت سرنگونی هدف به بخش جنگ افزار میباشد ( شامل رادار و سامانه شناسایی اپتیکال (نوری))

بخش اتش از دو بخش توپ و موشک تشکیل شده است که توسط سامانه های اپتیکی و راداری واپایش و هدایت می شود 

که بر اساس نیاز دفاعی (توپ یا موشک) با اهداف در گیر می شود. 

در حال معمولی یک کشتی توان جای دادن 1 تا 6 سامانه پدافندیست (بنا به بزرگی و نیاز) .

در کشتی های بزرگ تر هر اتشبار رزمی با یک سامانه ذخیره سازی / بارگذاری با ظرفیت 32 موشک یدکی کامل شده است 

جنگ افزار:


موشک 9M311-1 به کار رفته در کاشتان موشکی است دو مرحله ایی با سوخت جامد از نوع زمین به هواکه با کلاهکی ترکشی با چاشنی مجاوراتی بارگزاری شده است.

برد این موشک چیزی نزدیک 1500تا 8000 متر میباشد که با دقت 96 تا 98درسدی (یک شلیک) با بیشینه تندی 900متر بر ثانیه جز دقیق ترین موشکهای زمین به هوا به شمار می اید. 


بخش توپخانه (اتشبار) از دو توپ30 میلی متری 6 لول GSH-6-30K با نرخ اتش 10000 گلوله در دقیقه با برد 500تا 1500 متری تشکیل شده که با بخش های بارگزاری خودکار مهمات و بخش خنک کننده کامل شده است


سامانه کاشتان دارای یک بخش بارگزاری و ذخیره سازی مهمات در زیر عرشه می باشد که ظرفیت نگهداری 32 موشک را دارا است که قادر است 4 لانچر پرتاب موشک را در عرض 1.5 دقیقه بارگزاری کند.

خودکار بودن سامانه اتش (از بارگزاری تا شلیک) این اجازه را به کاشتان می دهد که بتواند به طور همزمان با 5 هدف درگیر شود.

سامانه پدافند هوایی کاشتان توان سوار شدن بر روی عرشه کشتی هایی جنگی با تناژ 400 تن با بالا است

در پایان بایستی عرض کنم که سامانه Kashtan-M نمونه بهینه شده سامانهKAashtan می باشد که دارای برد رزمی و برد شناسایی و جنگ افزار بهتری می باشد

Kashtan-M:

جنگ افزار:

موشک: 9M311-1E

توپ: 2 قبضه AO-18KD با کالیبر30 میلی متری

برد:(متر)

موشک:1500تا 10000 

توپ:500تا4000

برد برای بزیر کشیدن:(متر از سطح دریا)

موشک:5 تا6000 

توپ: 5 تا 3000 

نرخ اتش:10000 تا 12000 گلوله در دقیقه

تعداد اهداف درگیری: تا 6 هدف به طور همزمان

بن پایه: مرکز انجمن های تخصصیhttp://www.aerospacetalk.ir/vb/showthread.php?t=45940&page=3/ 0 نظر / 29 بازدید